Každý, kdo dobře vlkouše zná, ví, jak mimořádná stvoření to jsou. Nás lidi přitahuje jejich exteriér, jejich podivuhodná schopnost bezpodmínečné lásky, jejich přirozený instinkt chránit nás před ublížením a jejich touha být tím nejvěrnějším společníkem. Není divu, že jsou našimi nejlepšími přáteli a součástí rodiny :)
vlkodav-myma-ocima

Irský vlkodav je Pan pes! Nejen díky svému nádhernému exteriéru, ale především pro jeho jedinečnou povahu.

Irský vlkodav je pro mě ideálním psem, především pro jeho jedinečnou povahu. Mnoho lidí si rasu svého budoucího psa vybírá podle vzhledu. I já takto vybírala. Vzhledem vlkodav určitě uchvátí naprosto všechny na první pohled - ladnost a elegance, přitom však ne dojem křehkosti, ale naopak silného a energického krasavce s vznešeným vystupováním.
Každý by měl předem zvážit, zda si může toto plemeno pořídit - poskytnout mu lásku, porozumění a plnohodnotný aktivní život plný radosti a nového poznání. Vlkodav není pouze dekorace na zahradu či do bytu, ale velmi inteligentní a vychytralá osobnost, co se nikdy nespokojí s tím, žít vedle Vás, prahne po tom žít s Vámi v co nejtěsnějším kontaktu.
Jeho majitel je pro něj vším, smyslem žití, za které by neváhal obětovat svůj život. Pro jeho vlídné slovo, pohlazení a aby mu udělal radost, udělá vlkodav snad vše, co bude v jeho silách. Ovšem vždy záleží na přístupu majitele, i toto laskavé a přátelské plemeno dokáže divy, když se ocitne v nepravých rukou.
Vlkodav je psem jednoho pána, věrným a oddaným, avšak láskyplně milujícím a chránícím celou svou rodinu a její majetek. Zkrátka vlkodav Vám dá své srdce, a nepožaduje nic víc, než abyste mu dali své, a každý den nejméně jednu pěknou procházku! :)
vlkodav-myma-ocima
vlkodav-myma-ocima
vlkodav-myma-ocima
Nikdy nezapomínejte na osobnost vlkodava. Nechovejte vlkodava/vlkodavi pouze do výstavních kruhů. Nepořizujte si toto plemeno pro zlepšení svého ega a za účelem vynahrazování si osobních komplexů. Vlkodav se musí stát především Vaším nejlepším přítelem a členem rodiny, musí mezi Vámi být silné citové pouto, musí být Vaší neoddělitelnou součástí, je potřeba mít spolu vybudované pevné základy vztahu. Věřte mi, že když se Vám toto všechno podaří, vlkodav se pro Vás rád rozkrájí! Nelze od něj samozřejmě očekávat stejné výkony jako například od ovčáků. Nerad něco udělá jen proto, že mu to bylo přikázáno. Mnohem raději reaguje na přátelsky vyslovený povel. Umí si najít přesně tu skulinku, kdy na něj nemůžete. Rád škádlí, tak neusínejte na vavřínech. Nemějte mu však za zlou jeho vychytralost. Nemyslí to vůbec zle. On se rád baví a i přes to, že Vás dovádí někdy svými nápady k šílenství, jeho srdce bije jedině pro Vás. Chcete-li si vlkodava pořídit a má být právě on tím jediným možným plemenem, musíte se obrnit spoustou trpělivosti a milovat ho tak, jak on miluje Vás. :)
vlkodav-myma-ocima
vlkodav-myma-ocima
Toto velké a elegantní plemeno sice potřebuje pohyb, ale nikoliv v takovém množství, jak si lidé většinou myslí. Samozřejmě, že pohyb je důležitý pro zdraví růst a vývoj, ale všeho s mírou. Rozhodně není zdravé, aby štěně denně zdolávalo dlouhé procházky! Z běhání, lovení a dovádění bez vodítka ve volné přírodě jsou vlkodavové nadšeni. Vemte na paměť, že pro štěně jsou lepší kratší procházky několikrát denně, nežli jedna veliká.
vlkodav-myma-ocima
vlkodav-myma-ocima
vlkodav-myma-ocima
Kouzlu vlkodava jsem podlehla bezvýhradně a neodvolatelně. Miluji jeho povahu, oči, sílu a zjistila jsem, že si život bez něho po svém boku už neumím, ani nechci představit. Proto, pokud to jen trochu půjde, bude v mém domě vždy přinejmenším jeden vlkodav, pro mě nejlepší pes na světě, co znám! :)
vlkodav-myma-ocima
vlkodav-myma-ocima
Autor: Klára Hájková © 2014